Haber

Yunan Meclis Başkanı Arap Devletlerinin Büyükelçileriyle Buluştu

Yunanistan Meclis Başkanı Konstantinos Tasulas, Atina’da görev yapan Arap devletlerinin büyükelçileri ve maslahatgüzarlarıyla bir araya geldi.

Yunan Parlamentosu’ndan yapılan açıklamaya göre Tasulas, görüşmede Yunanistan’ın Orta Doğu bölgesinde yaşanan gelişmelerden duyduğu kaygıyı dile getirdi.

Tasulas, açıklamasında bölgedeki gelişmelere ve krize dikkat çekerek çatışmaların bölgeye yayılmasından duyduğu kaygıyı dile getirdi.

Krizin olası etkileri arasında Avrupa Birliği’ne (AB) artan göç akışının da yer aldığını belirten Tasulas, “Yunanistan, krizin başlangıcından bu yana uluslararası insancıl hukuk uyarınca İsrail’in kendisini savunma hakkını tanıdı. Uluslararası hukuk ilkeleri doğrultusunda Yunanistan, Hamas’a destek verdi” Sivillere yönelik saldırıyı kınadı. Yunanistan her türlü terörizme ve sivillere karşı şiddet kullanılmasına karşı çıkıyor.”

Tasulas, Mısır üzerinden Gazze’ye insani koridorun açılmasını da memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Açıklamada, Arap ülkeleri temsilcilerinin, düşmanlıkların derhal sona erdirilmesi gerektiğini vurguladığı ve uluslararası topluma, düşmanlıkların durdurulması için İsrail’e baskı yapması çağrısında bulunulduğu belirtildi.

avanosajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu